ММС

Објавено на: 08/12/21 1:41 PM

(Видео) Необјасниво! Грчкиот манастир на Евија остана недопрен – Пожарот го заобиколи светотo место

Пожарот што зафати дел од грчкиот остров Евија и кој  не успеа да ги натера монасите од манастирот Свети Давид да се евакуираат успеа да остане непорен од пламените јазици.

Тие не сакаа да го напуштат светилиштето небранети и незаштитени, иако огнот им се приближи и го опколи манастирот.

Поглаварот на манастирот за државната новинска агенција АНА-МПА пред неколку дена изјави дека ситуацијата е многу тешка, дека пламените јазици се високи и до 40 метри и дека огнот го опколил манастирот.

Иако димот бил неподнослив, а огнот ја уништил шумата околу манастирот, но остана чудно  тоа што пожарот сепак  го заобиколил манастирот.

Огнот ги зафати автомобилите паркирани околу светилиштето, дрвјата, растенијата, но ниту цигла од манастирот не била зафатена од пожарот. Објаснување?


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1