ММС

Објавено на: 08/11/21 5:22 PM

Имала само една цел: Како сопругата на Шумахер му го спаси животот

Легендарниот седумкратен шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, од 2013 година, кога имаше несреќа додека скијаше е надвор од јавноста, а информациите за неговата здравствена состојба се ретки и многу оскудни.

Жан Тод, актуелниот претседател на ФИА и поранешен директор на Ферари во Формула 1 (1993-2008), откри нови детали за својот голем пријател.

Тој подвлече дека клучната улога ја имала неговата сопруга Корина, која „сакала да преживее“.

Од несреќата, Тод помина многу време со Корина и беше еден од ретките луѓе на кои му беше дозволено да влезе во вилата на тајните каде Михаел се опоравуваше.

„Поминав многу време со Корина откако Михаел имаше сериозна несреќа на скијање на 29 декември 2013 година. Таа е одлична жена и го води семејството “, изјави Тод за„ Спорт Билд “.

Сепак, тој не застана тука со пофалби за неа.

„Таа не го очекуваше тоа. Се се случи одеднаш и таа немаше избор. Но, таа направи се многу добро. Јас и верувам и таа ми верува мене “.

Шефот на Формула 1 потоа зборуваше за речиси осумгодишната борба на Шумахер и за неговото закрепнување.

„Благодарение на работата на лекарите и соработката на Корина, која сакаше да преживее, тој преживеа – но со последици. Сега се бори со последиците. Се надеваме дека работите полека, но сигурно ќе се подобрат “, Тод не сакаше да открие повеќе детали.

Во 2019 година, семејството објави дека прават се што е во нивна моќ да му помогнат да се опорави, и моментално се наоѓаат во вила во Гланд, Швајцарија и има нега со полно работно време.

Извор: Пинк.рс

Фотo: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1