ММС

Објавено на: 08/10/21 5:03 PM

Евакуирани над 150 илјади луѓе поради враќање на стадо слонови во Кина

Повеќе од 150.000 луѓе се евакуирани од рутата на стадо слонови што со месеци се шетаат во југозападна Кина, соопштија денеска кинеските власти. Осигурителните компании платија повеќе од пет милиони јуани (771.000 американски долари) за да ги покријат трошоците за штетата што слоновите ја предизвикаа на имотите.

Властите во југозападната провинција Јунан стравуваа од судири меѓу жители и 14 азиски слонови кои се во движење со месеци, пренесува Би -Би -Си.

Повеќе од 25.000 полицајци користеа возила и беспилотни летала за да го следат стадото слонови, објавија кинеските медиуми.

Слоновите го напуштија својот природен резерват во Јунан пред околу 17 месеци и скитаа низ полињата на повеќе од 500 километри северно и јадеа култури вредни милиони долари.

Кога стадото се приближуваше до населбите, луѓето беа привремено преместени за да спречат конфликт, додека локалните жители се обидуваа да ги заштитат своите посеви и домови.

До јуни, животните стигнаа до предградието на главниот град на провинцијата Квининг.

Користени се електрични огради и мамки за да се осигураат дека животните го следат вистинскиот пат.

Експертите велат дека е целосно нејасно зошто слоновите го напуштиле своето вообичаено живеалиште за да го започнат патувањето.

Азиските слонови се загрозен вид во Кина, додека во земјата има само околу 300 диви слонови, кои претежно живеат како скитачко стадо на југот од провинцијата Јунан.

Извор: Ртв.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1