ММС

Објавено на: 08/10/21 11:56 AM

На која температура ги перете алиштата? Ова нема да ги уништи бактериите!

Доколку шарените алишта ги перете на температура од 30 или 40 степени, имаме лоши вести за вас!

Температурата за перење од 40 е на самата граница, но 30 степни е многу критично, многу бактерии како и ешерихија коли, успева да преживее и на 37 степени.

На која температура да ги перете алиштата?

Ако перете на ниска температура, бактериите можат лесно да се здржат на ткаенините.

Бидејчи температурата од 40 степени на самата граница, микробиолозите советуваат вашите алишта да ги перете на температра помалку од 60 степени.

Исто така да нагласиме, долниот веѓ, пешкир, кујнските крпи и постелнини задолжително да се перат на температра од 90-95 степени.

Извор: Новости.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1