ММС

Објавено на: 08/9/21 10:22 PM

Како правилно се варат јајца без да испукаат

Варените јајца најчесто ги подготвуваме за појадок, па често прашање е колку тие всушност треба да се готват. Јајцето подготвено за пет или шест минути изгледа сосема поинакво од тоа варено десет минути.

Полни протеин, тврдо варени јајца се здрав додаток во салати или сендвичи и домашни закуски, и покрај тоа имаат малку калории. Големото јајце има само 80 калории. Тоа содржи околу 6% од дневниот препорачаен влез на витамин Д и големи количини на витамин А, витамин Б12, холони.

Кој е најдобриот начин за подготвување на варени јајца?

Една од најголемите грешки што можете да ги направите при готвењето е ставање во врела вода, поради тоа што обично пукаат и остануваат ровки.

Истото може да се случи ако јајцата се премногу студени кога ќе ги потонеме. Се препорачува да ги оставиме јајцата да отстојат на собна температура пред да ги ставиме за варење.

Извор: Магазин.новости.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1