ММС

Објавено на: 08/9/21 6:58 PM

(Видео) Демонстрации на антиваксери во Лондон – Нема апсења, полицијата само ја следи состојбата

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат група анти-ваксери, кои се обидуваат да влезат во зградата на студиото Би-Би-Си во Вајт Сити, западен Лондон, но беа спречени од мала група полицајци.
Демонстрантите, наводно, биле од Гласот на јавноста, група која верува дека поединците треба сами да одлучат дали ќе се вакцинираат или не и се противат на владиниот притисок врз организациите и луѓето да се вакцинираат.

-Нема апсења, но сегашните полицајци ќе продолжат да ја следат ситуацијата – објави лондонската полиција, пренесува „Сан“.
Зградата во Вајт Сити уште позната како Телевизиски центар, повеќе не е седиште на Би -Би -Си и во неа претежно се сместени луксузни апартмани.
Демонстрациите следуваа откако премиерот Борис  Џонсон сугерираше дека само ревакцинирани луѓе можат да одат во ноќните клубови.


За да биде усвоен предлогот, треба да се донесат нови закони, а околу 50 пратеници од владејачките конзервативци се заканија дека ќе гласаат против.
Многу антиваксери тврдат дека Би-Би-Си била премногу некритична кон владината политика, која, според нивното мислење, ги крши граѓанските права и слободи, пренесува Спутник Интернационал.

Извор: informer.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1