ММС

Објавено на: 08/9/21 9:09 AM

Готови сме, ни се ближи крајот – Грците се соочуваат со голема катастрофа

Пожарникарите не успеаја да го контролираат шумскиот пожар на грчкиот остров Евија во неделата вечерта, а службите за итни случаи низ целата земја уште жестоко се борат со повеќе од десет пожари.

Според извештаите на телевизиите противпожарната бригада, армијата и доброволците не се во можност да се справат со пожарот што беснее во крајбрежниот град Пефки. Волонтерите со брод ги превезуваат постарите граѓани на безбедно место.

„Немаме вода! Извикуваат луѓето кои носат достапна вода во колички и кофи додека противпожарните возила полнат гориво. Волонтерите ги носат постарите лица на брегот каде што со брод ќе бидат префрлени на безбедно место. Други ги донесуваат своите миленици на брегот со страв и очај, најчесто мачки и кучиња. Пожарот зафати и запали бројни куќи и дрвја, а локалните жители се обидуваат да сечат дрва за да спречат ширење на пламенот.

“Сами сме“, Крајот ни се ближи”, изјави за медиумите градоначалникот на загрозениот град Истија, во северна Евија. Повеќето жители веруваат дека се оставени „бидејќи противпожарните авиони се фокусирани само на неколку области околу Атина. Но, грчките власти ги бранат своите одлуки, повикувајќи се на ограничени ресурси.

“Не можевме да бидеме насекаде во исто време. Замислете само што ќе се случеше ако пожарите што избувнаа северно од Атина се проширеа во густо населени области”, коментира еден пожарникар.

 

Извор и фото: Еспресо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1