ММС

Објавено на: 08/7/21 1:58 PM

Кои симптоми се карактеристични за делта сојот, објаснува д-р Јовановиќ

Д-р Снежана Јовановиќ од Универзитетскиот клинички центар на Србија вели дека во таа земја и понатаму доминира британскиот сој на коронавирусот, но има и случаи со делта сојот. Таа објасни и кои симптоми се карактеристички за овој, нов сој на актуелниот вирус.

-Бактериите и вирусите не знаат за граници. Додека бевме затворени, доминираше почетниот сој. Потоа луѓето почнаа да патуваат и иако можеби „патуваат“ поспоро од микроорганизмите, сигурни сме дека по британскиот и делта сојот ќе стане доминантен. Побргу се шири и поразлична е клиничката слика. Генерално симптомите се покачена температура, се јавува кашлица, некои немаат губење на мирисот и вкусот“, објасни Јовановиќ.

 

Извор:  informer.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1