ММС

Објавено на: 08/6/21 2:03 PM

Ретка болест – На мајка два дена по породувањето почнало да и тече млеко, но од под пазувата

Мама (26) само два дена по породувањето почнала да чувствува болка во десната пазува. Останала во шок кога почнала да протекува бела течност од пазувите и кога открила дека може да „дои под пазувите“.
Отишла кај докторот, и тој нашол заоблен, цврст лимфен јазол кој притиснал да испушти бел исцедок.

Пишувајќи извештај за случајот за New England Journal of Medicine, лекарите од Лисабон, Португалија, рекоа дека состојбата е во склад со полимастија. Тоа е состојба во која ткивото на дојката се развива по својот гребен. Претходните студии покажаа дека ова е најчестото место каде што жените развиваат помошно ткиво на градите. Други студии покажуваат дека до шест проценти од жените се родени со „помошно ткиво“.

За време на бременоста, се развива “ембрионален млечен гребен”, кој целосно се развива по крајот на бременоста. Кога жената ќе роди, млекото потоа може да излезе од ткивото и да се зголеми, како што може да се види од студијата на овој случај. Ова може да предизвика болка и непријатност кај пациентот.
По прегледот, лекарите и дијагностицирале на мајката лимфаденопатија и липом. Липома е бенигна грутка исполнета со маснотии, не е канцерогена, но понекогаш мора да се отстрани хируршки.

Луѓето кои имале еден липом и оние кои имаат семејна историја на липом имаат тенденција повторно да го добијат.

Лимфаденопатија е болест на лимфните јазли што значи оток.

-На мама и кажаа дека нејзината болест е бенигна. Исто така, била советувана дека ако некогаш отиде на преглед за рак на дојка, ќе мора да го прегледа и тоа ткиво.
Но, не само мајките треба да се разболат од овој редок случај. Претходно беше објавено дека на едно момче почнало да му истекува млеко од брадавиците и имало само една недела.

Неонаталната галактореа влијае на само два проценти од бебињата во светот, и машки и женски. Состојбата е предизвикана од високи нивоа на естроген кај мајката за време на бременоста, што се пренесува преку плацентата во крвотокот на бебето и го стимулира растот на ткивото на градите и производството на млеко, пишува The Sun.

Извор и фото: 24sata.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1