ММС

Објавено на: 08/5/21 2:47 PM

Повторно расте бројот на заразени: Вкупно 219 нови случаи на корона, четири лица починаа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи со ковид-19:

Скопје и Тетово – по 65, Куманово – 20, Гостивар – 19, Струмица – 7, Кичево – 6, Битола, Струга, Берово и Виница – по 4, Прилеп и Кочани – по 3, Велес, Кавадарци, Штип, Радовиш и Дебар – по 2, Охрид, Ресен, Македонска Каменица, Македонски Брод и Пехчево – по 1. Регистрирани сe 30 оздравени пациенти од: Скопје – 9, Тетово – 8, Гостивар – 3, Куманово – 2, Прилеп, Струмица, Кочани, Кичево, Гевгелија, Радовиш, Делчево и Валандово – по 1.

Пријавени се четири починати лица: две од Скопје (61г и 66г) и по едно лице од Тетово (76г) и Кичево (76г). Починати се во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 156.926 бројот на оздравени пациенти е 150.470, на починати е 5.501, а на активни случаи изнесува 955.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно) , Активни случаи (вкупно)

Скопје 69044, Активни 275
Куманово 8991, Активни 90
Прилеп 8346, Активни 16
Тетово 7629, Активни 285
Битола 6348, Активни 38
Велес 5481, Активни 5
Гостивар 5280, Активни 84
Кавадарци 5162, Активни 6
Охрид 5032, Активни 11
Штип 4972, Активни 8
Струмица 4157, Активни 27
Струга 2995, Активни 12
Кочани 2807, Активни 11
Кичево 2631, Активни 23
Гевгелија 2197, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1528, Активни 3
Ресен 1235, Активни 1
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1167, Активни 5
Берово 1041, Активни 9
Делчево 974, Активни 0
Дебар 973, Активни 29
Виница 890, Активни 4
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 674, Активни 6
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 360, Активни 1
Пехчево 273, Активни 4
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0.

Направени се 4.713 тестови преку: ИЈЗ-143, ЦЈЗ Скопје-43, ЦЈЗ Битола-75, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–72, ЦЈЗ Куманово–47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-8, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 7, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–41, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Авицена-208, Биотек-138, Систина-115, лабораторија Лаор-636, Синлаб-80, Ремедика-12, Плодност–30, Генеа–3, Никоб лаб-811, ВФВ Медикал-54, Ели Медика-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.999. Досега во земјата се направени вкупно 999.203 тестирања на Ковид-19.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1