ММС

Објавено на: 08/5/21 1:26 PM

Семките на овие овошја се многу здрави – Секогаш ги фрламе, а можат многу да му помогнат на нашето здравје

Општо е познато дека овошјето е исклучително важно за нашето здравје, но она што помалку луѓе го знаат е дека се што содржи овошјето е добро и му помага на организмот.

Семето на разни плодови содржи многу работи кои се корисни за нашето тело.

Лубеница за кожата

Слатката, мека и освежувачка лубеница е одлично овошје. Неговиот мирис секогаш потсетува на лето иако повеќето луѓе ги фрлаат, семките од лубеница се полни со витамин Ц и антиоксиданси кои главно се користат за лекување акни, но и за подобрување на кожата.

Папаја за дигестивниот систем

Папаја е вкусна, но исто така е и хранлива, а нејзините придобивки се општо познати. И исто како и со другите плодови, ги фрламе семињата пред да ги изедеме. Сепак, семето на папаја е богато со ензим познат како папаин, кој помага да се зајакнат дигестивните способности.

Калинката ги топи килограмите

Можеби ви се чини дека отворањето на калинката не е многу лесно, но сигурни сме дека сочниот нектар што го добиваме од него е задоволувачка награда. Ова овошје содржи многу основни хранливи материи за телото. Од друга страна, семето може да ви помогне да изгубите некој килограм.

Авокадо за кариоваскуларни болести

Нема потреба да се нагласува колку е здраво авокадото. Покрај тоа, тоа е едно од најздравите плодови. Сепак, некои истражувања докажаа дека семките од авокадо се недоволно користен извор на витамини и дека се исклучително корисни за здравјето на срцето и крвните садови.

 

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1