ММС

Објавено на: 08/4/21 9:48 AM

Американците бесни – Барак Обама ќе го прослави 60. роденден на голема забава со 475 гости

Барак Обама, поранешниот претседател на САД, одлучи да направи гала забава за неговиот 60 -ти роденден! Забавата ќе се одржи следниот викенд на островот Мартини, каде поранешниот шеф на Белата куќа има имот вреден 12 милиони долари.

Како што пренесува Си -Ен -Ен, на забавата се очекува да дојдат 475 гости, за кои ќе се грижи тим од 200 членови на послугата.

Потврдено – Бајден нема да дојде

Иако Обама има одлични односи со актуелниот претседател Џозеф Бајден, неговиот колега од Демократската партија сепак нема да дојде на забавата. Тоа беше официјално потврдено во Белата куќа.

– Претседателот нема да може да присуствува на забавата бидејќи патува во Делавер. Но, тој со нетрпение очекува да се сретне со Обама што е можно поскоро со цел лично да го пречека во клубот на постари од 60 години, се наведува од Белата куќа.

– Ќе биде забава за паметење, и сите гости ќе мора да направат тест за коронавирус пред да пристигнат, рекол анонимен извор упатен во организацијата на забавата. Списокот на гости вклучува долга листа на sвезди, меѓу кои и водителката Опра Винфри, која важи за блиска пријателка на семејството на поранешниот американски претседател, како и холивудскиот актер Џорџ Клуни и режисерот Стивен Спилберг.

Некои медиуми објавија дека гостите ќе ги забавува групата Перл Џем, но тоа беше демантирано.

Обама и неговото семејство редовно летуваат на овој остров, каде во 2019 година купија имот со куќа во која има седум соби.

Поранешниот сопственик на луксузниот имот е Вик Грусбек, првиот човек на НБА тимот Бостон Селтикс. Имотот има базен, голема тераса, теретана, приватна плажа, мала марина и куќа за чамци.

Пораката на Пирс Морган – Подобро откажете ја забавата

Британскиот новинар Пирс Морган во свој коментар на веб -страницата Дејли Мејл, го повика поранешниот американски претседател Барак Обама да ја откаже планираната забава. Тој го нарече организирањето на забавата во време кога бројот на заболени со корона расте, благодарение на делта соја, себичен и ужасен пример.

– Замислете за момент дека Доналд Трамп организираше голема забава и дека покани 475 конзервативци. Што мислите, каква би била реакцијата на либералните кругови, праша Морган.

Барак и Мишел во последно време се повеќе и повеќе сами на овој остров бидејќи нивните ќерки Малија (23) и Наташа (20) студираат на Харвард, односно на Универзитетот во Мичиген.

Забава во Белата куќа

Организирањето големи забави не е туѓо за Обама.

Тој го прослави својот 50-ти роденден во Белата куќа додека беше претседател на САД, а тогаш ги покани Опра Винфри, музичарите Џеј Зи и Стив Вондер, актерите Том Хенкс и Крис Рок, како и кошаркарските легенди Чарлс Баркли и Грант Хил.

На забавата беа послужени американски специјалитети со скара како хамбургери, пилешко, ребра и хот-дог. Тортата ја донесе неговата сопруга Мишел со помош на нејзината ќерка. Тоа беше една од најдобрите забави во Белата куќа во последните неколку години.

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1