ММС

Објавено на: 08/3/21 9:14 PM

(ФОТО) Пигмеите, едни од најстарите жители на Африка, не се откажуваат од примитивниот начин на живот стар илјадници години

Пигмеите, чие традиционално занимавање е ловот во шумите околу 5.000 години, не сакаат да се откажат од својот примитивен начин на живот.

Пигмеите, кои живеат во шумските области во Централна и Западна Африка близу Атлантскиот Океан и се познати како најниските луѓе во светот, се обидуваат да ја одржат својата ловечка култура и покрај поминати илјадници години.

Името „пигме“, што на грчки значи „џуџе“, на домородците, кои се во просек високи 120 сантиметри, им го дале Европејците.

Денес се смета дека има приближно 120.000 Пигмеи. Повеќето од Пигмеите живеат во шумските области на Камерун во близина на Атлантскиот Океан.

Мали пигмејски групи се наоѓаат и во Руанда, Бурунди, Централноафриканската Република, Демократската Република Конго, Замбија, Габон и Ангола.

– Тие сакаат да ја продолжат ловната култура стара 5.000 години

Дождовните шуми населени со Пигмеите брзо осиромашуваат поради експлоатацијата на дрвјата и рударството. Живеалиштата на Пигмеите стануваат потесни. Ним не им е дозволено да живеат во шумите кои се трансформирани во национални паркови.

Напорите на Владата на Камерун за интеграција на Пигмеите во нормалниот живот не се успешни.

Пигмеите, кои не сакаат да комуницираат со странци и да се фотографираат, водат поинаков начин на живот од другите народи населени на африканскиот континент.

Живеат како примитивни луѓе и поголемиот дел од времето го поминуваат ловејќи длабоко во шумите и собирајќи овошје и билки.

Не користат пари, а она што ќе го уловат и соберат ги разменуваат со другите заедници за работи што ним им се потребни.

Пигмеите, кои често се движат во шумата за да најдат плен, прават стрели и копја од дрво и камен и користат мачети (големи ножеви) за да убиваат мајмуни, антилопи, газели и слонови.

Главниот извор на храна за Пигмеите се дивите овошни дрвја. Овошјето, како што се дивата слива, дивото манго и лешник, наречени сафу, секојдневно се консумираат од Пигмеите.

Нзие Фуер водачот на семејството Пигме Фуер, кој живее во регионот Бикутси-Нжуле, на околу 70 километри од градот Криби, западно од Камерун, во изјавата за Агенција Анадолија рече:

„Сакаме да го продолжиме животот со риболов, лов и собирање овошје во шумата. Но, некои луѓе започнаа да ги сечат дрвјата во нашите шуми. Загрижени сме затоа што сакаат да ни ги заземат домовите.“

– Шумата ја користат и како аптека

„Роден сум во оваа шума и сакам да умрам тука. Оваа шума ни дава сè што ни треба“, истакна Абумјем Амура, најстариот член на семејството Пигме Амура, кој живее во регионот Бикутси-Нжуле во шумата.

Пигмеите, кои не можат да користат никакви социјални услуги, особено здравствени, бидејќи не се прифатени како граѓани, за лекување ги користат дивите растенија, лисјата и кората на дрвјата во шумата.

Сирупот направен од лисјата на дрвото моринга (дрво-чудо), кое најчесто се наоѓа во дождовните шуми каде што живеат Пигмеите, се користи во третманот на висок крвен притисок.

Против труење Пигмеите го користат лекот што го произведуваат од растението нлуе. Од друга страна, сирупот добиен со варење на кората од дрвото абда зоак (дрво-слон) го користат во третманот на стомачни проблеми и заболувања што ги доживуваат жените за време на бременоста.

За третман на болки во коските и зглобовите, тие ја загреваат кората на дрвото азобе и ја нанесуваат со масажа на проблематичната област.

– Живеат во куќи направени од дрвјата нзон и мбунде

Пигмеите живеат во куќи што ги градат од гранките и широките лисја на дрвјата нзон и мбунде, кои често може да се најдат во шумата.

Пигмеите, кои често ги менуваат местата за живеење, ги градат своите привремени куќи за околу еден час.

Своите денови Пигмеите ги поминуваат во лов и собирање диви плодови. Во вечерните часови се собираат околу огнот што го палат, разговараат и ги слушаат советите на нивните постари членови од семејството и танцуваат.

– Пигмеите веруваат во живот по смртта

Пигмеите, кои генерално ја одржуваат својата верба во анимизмот, веруваат дека сите работи во природата имаат дух, покрај материјално постоење, и мислат дека секој објект е контролиран од тој дух.

Пигмеите ги кријат мртвите тела во кората на дрвјата или пештерите, бидејќи веруваат во живот по смртта и веруваат дека духовите на нивните предци живеат насекаде.

Меѓутоа, во последниве години можно е да се сретнат муслимани и христијани меѓу Пигмеите кои стапиле во контакт со нормалниот живот.

 

Извор:

aa.com.tr

Фото:

aa.com.tr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1