ММС

Објавено на: 08/3/21 1:23 PM

Го лажела сопругот дека е бремена, а потоа и дека се породила – Четири дена се шетала во пижами во болница

Жена која ја лажирала својата бременост и породување најмалку четири дена се криела во просториите на Универзитетскиот клинички центар Бања Лука, а влегла во болница врз основа на друг наод, потврдено е во оваа здравствена установа.

Според Српскаинфо, за да се прикрие дека не е пациентка, со денови одела во пижами и престојувала во заеднички простории. Од УКЦ рекле дека жената влегла во просториите на ЈЗУ Универзитетски клинички центар на Република Српска, породилниот објект, врз основа на упат од доктор за матична медицина издаден на 14 јули.

„Во согласност со важечките процедури во нашата институција, на пациент кој уредно приложи упат, му е дозволено да влезе во просториите на ЈЗУ УКЦ на Република Српска. Лицето за кое станува збор не остави сомневање за каква било злоупотреба, се движела главно во заеднички простории како што се ходници, тоалети и чекални, облечена во пижами “, објаснуваат во УКЦ РС.

Криела дека не е хоспитализирана

Имајќи во предвид дека во објектот се сместени Клиниката за гинекологија и акушерство, Центарот за дојка, Клиниката за детска хирургија и Клиниката за детски болести, таа вешто го прикривала фактот дека не е хоспитализирана во УЦЦ РС.

„Откако се дозна дека воопшто не е хоспитализирана во нашата институција, беше известена полициската станица Лауш на 18 јули. Полициските службеници го идентификувале лицето и го отстраниле од просториите на УКЦ на Република Српска, без дополнителна истрага бидејќи немало нарушување на јавниот ред и мир“, објаснуваат во УКЦ за Српскаинфо.

Потоа, на 23 јули, градската управа на градот Бања Лука, врз основа на очигледно сомнителна пријава за раѓање на дете испратена по е-пошта, побара пополнување на официјалната апликација за раѓање на дете.

„Бидејќи детето не е родено и постои сомневање за сторено кривично дело, УКЦ на Република Српска ја извести полициската станица Лауш и надлежното обвинителство, кои го преземаа случајот за понатамошни дејствија. Мерките за безбедност во УКЦ на Република Српска беа подигнати на повисоко ниво за време на овие настани“, објаснуваат тие во УКЦ на Република Српска.

Со месеци лажеше дека е бремена

Оваа жена со месеци го лажела сопругот дека е бремена, а потоа отишла во УКЦ и го излажала дека се породила.

Целиот случај е откриен кога тој се обидел да го пријави детето во градската управа на Бања Лука, пишува Српскаинфо.

Извор: ba.n1info.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1