ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/3/21 7:22 AM

(Видео) Од танчерка, поради шпагети почнала да фрла диск, сега е олимписки првак

Пред да стане олимписка шампионка во фрлање диск, Валери Алман беше танчерка, па дури и не размислуваше за нејзината актуелна спортска дисциплина додека не дојде судбоносната вечера со тестенини на менито.
Таа сонуваше да биде танчерка и патуваше низ САД заедно со ТВ -шоуто „So You Think You Can Dance“.
На училиште, тренерот забележал дека ги има градба за атлетика, па таа започнала да тренира, но не можела да најде дисциплина за себе.


Додека еден ден, тимот за фрлање во нејзиното училиште организирал традиционална вечера со тестенини, на која биле поканети сите што ќе се испробаат во таа дисциплина.
„Изненадувачки, храната беше поттик за мене“, вели Алман. Кога првпат се обидела да го фрли дискот, открила дека е многу слично на танцување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Valarie Allman (@vallman123)

-Мислам дека фрлањето диск е всушност танц неколку секунди што го правите стотици пати. Но, навистина мислам дека тоа е танц. Тоа е поезија, рамнотежа, благодет и сила “, рече златната олимпијка, кој ја симна од тронот двојната освојувачка и легенда на таа дисциплина, Хрватката Сандра Перковиќ.
Како што изјави таа за медиумите оваа недела, искуството од танцувањето многу и помогнало.
„Постои ова балетско движење што ми помогна многу кога започнав и зошто ова стана моја страст. Многу е предизвик да ги одржувате течните движења, ве погодува адреналин “, посочи Алманова.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Valarie Allman (@vallman123)

Извор: rts.rs

Фото: Инстаграм


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1