ММС

Објавено на: 08/1/21 8:52 PM

Што ќе се случи со вашето тело доколку возите еден час во денот велосипед?!

Возењето велосипед е една од најпопуларните форми на рекреација, а велосипедот станува главно превозно средство во животот на сe повеќе луѓе.

Возењето велосипед има многу придобивки. Меѓу другото, го подобрува менталното здравје, гради мускули, го намалува ризикот од срцеви заболувања и рак, позитивно влијае на мозокот, обезбедува подобар сон, го зајакнува имунолошкиот систем …

Се разбира, тука е и придобивката што многумина со нетрпение ја очекуваат – губење калории и помагање на телесната тежина.

Возењето велосипед е одлична вежба за слабеење затоа што е релативно лесно да согорите многу калории без да чувствувате премногу за да го предизвикате телото. Кога сте на велосипед, повеќе сте свесни за променливата околина околу вас и чувството на слобода што ја имате додека возите.

Во таква ситуација, вие сте помалку фокусирани на согорување калории, замор и потење, а бројот на потрошени калории се зголемува без премногу да се фокусирате на тоа. Едноставно кажано, возењето велосипед создава чувство на благосостојба што недостасува во повеќето форми на вежбање.

Еден час возење велосипед дневно е одличен начин да се поттикне губење на тежината. Лице од 80 килограми ќе согори околу 650 калории во текот на еден час возење велосипед со умерен интензитет. Ако возите шест дена во неделата во текот на една година, ќе согорите 202.800 калории. Не е лошо, нели?

Ова не се сите придобивки од едночасовното возење велосипед.

Велосипедистите биле анализирани и од научници кои откриле дека возењето велосипед го подобрува расположението. Кога некое лице е посреќно и посмирено, многу поретко чувствуваат потреба да се прејадуваат со слатки и нездрава храна. Таа нема да бара парче чоколадо кога се чувствува под стрес, бидејќи нејзиното природно чувство за благосостојба ќе и овозможи да се справи со животните предизвици без потреба од прејадување.

Еден час возење велосипед дневно, исто така, ќе помогне да се изградат мускули, а зголемувањето на мускулната маса создава потенок, соодветен облик на телото.

Покрај тоа, мускулите согоруваат повеќе калории отколку маснотии, дури и кога седите. Ова значи дека дури и по тие часови возење велосипед, вашето тело ќе согори повеќе калории.

Друга предност на возење велосипед еден час дневно е тоа што е рутина која лесно се вклопува во секојдневниот живот. Не мора да одите во теретана, да чекате опрема … Можете да возите велосипед секогаш кога ви одговара, а тоа може да биде, како што веќе споменавме, превозно средство.

Еден час дневно на велосипед ќе биде доволен за да го подобрите имунолошкиот систем и подобро да се борите против инфекциите.

Внимавајте на топлината

Се разбира, иако е одлично да се биде на отворено, со ветер во косата, потоплите месеци имаат една работа на која треба да внимавате. Сонцето е тоа што на велосипедистите им носи два предизвици – забрзана дехидрација и ултравиолетово зрачење.

Во летните месеци, се разбира, не мора да се откажете од возењето велосипед, туку внимавајте на следново:

Пијте многу течности
Пиење вода пред, за време и после тренинг, во комбинација со соодветна облека е неопходно за да се победи топлината.

Направете се што можете за да спречите изгореници од сонце
За почеток, не возете велосипед во најтоплиот дел од денот. Возете рано наутро или рано навечер. И не заборавајте на заштитниот фактор.

Внимавајте на вашите опции
Кога одлучувате да возите велосипед, не размислувајте само за калориите што ќе ги согорите. Размислете како ја толерирате топлината и условите надвор. Тестирајте ги вашите граници и дозволете активноста да биде во согласност со вашите јаки и слаби страни.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr
Фотографија: Getty Images


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1