ММС

Објавено на: 08/1/21 8:30 PM

Во септември ќе се тестира уште една руска вакцина Betuvax- CoV-2

Клиничките испитувања на втора руска вакцина против ковид-19, Betuvax – CoV-2, развиена од Институтот за човечки клетки, би можеле да започнат во септември, откако руското Министерство за здравство ќе издаде соодветна дозвола.

„Институтот очекува вакцината Betuvax-CoV-2, заедно со Betuvax LLC, да започне со клинички испитувања во септември. Руското Министерство за здравство во моментов ја разгледува апликацијата за клиничко тестирање на вакцината и им поставува дополнителни прашања на креаторите на вакцината според стандардната процедура “, се вели во соопштението на Институтот.

Betuvax-CoV-2 е рекомбинантна вакцина за сферични честички со површински антиген на коронавирус.

Креаторите велат дека може да се користи за вакцинација на ризични групи и за ревакцинација, а развојот на вакцината започна во летото 2020 година.

Се очекува тестовите да вклучат 116 доброволци на возраст помеѓу 18 и 60 години, кои немаат хронични заболувања.

Преземено од:https://nova.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1