ММС

Објавено на: 08/1/21 8:15 PM

Летен коктел: Џин – тоник со праска

Дали знаевте дека праската е растение од семејството на рози?  – Можеби затоа е толку мирисна. Ова вкусно овошје од родот Prunus, чие дрво може да порасне и до седум метри, потекнува од Кина, каде што се одгледува уште од неолитот, т.е. од доцното камено време.

Се прошири од Кина до Персија, потоа беше присвоено од Грците, и конечно беше донесено во нашиот регион од Римјаните. Кога се гради правилно и редовно, праската е обично висока и широка три до четири стапки. Нејзиното научно име Prunus persica значи персиска слива, а старите Римјани, исто така, го нарекоа персиско јаболко.

 

Поради својот сладок и кисел вкус, таа е совршен за колачи и овошни десерти, но може да биде и добар додаток на еден од најпопуларните пијалоци во светот, џин тоник. Рецептот за освежителен џин тоник прочитајте го подолу.

СОСТОЈКИ (за 1 лице):

1 мала праска

2 лажици сок од лимон

60 мл џин

тоник

неколку лисја од нане

мраз

Подготовка:
*Измијте ја праската, исечете ја на половина и исечете ја на парчиња. Ставете исечени праски и лимон во шејкер, затворете и добро протресете за праските да ослободат малку сок. Додадете џин и протресете повторно.

*Ставете коцки мраз во чаша, истурете ги со содржината на шејкерот и на крај истурете го тоникот во чашата. Украсете со лисја од нане по желба и послужете.

Преземено од:https://zadovoljna.dnevnik.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1