Сок од мента: Рецепт за летно освежување на вашето тело
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/1/21 3:01 PM

Сок од мента: Рецепт за летно освежување на вашето тело

Во топли и топли денови, најдобро е да пиете вода, проследено со разладени билни чаеви и пијалоци направени од природни сокови и сирупи. Можете лесно сами да направите сируп од нане, кој се пие разреден, и ќе има таков ефект врз вашето тело речиси веднаш.

Пропорциите за сируп од нане се исти како и за подготовка на бозел, багрем, маточина или сируп од цвет од жалфија.

На 10 гранчиња нане ставете литар вода и килограм шеќер, половина лимон и околу 10 грама лимонска киселина (две лажички).

*Потопете ги гранчињата нане во вода со лимонска киселина и исечени лимони со кора.

*Измешајте добро и оставете да отстои на ладно и темно место 24 часа.

*Вториот ден процедете ја течноста, потоа додадете шеќер и добро измешајте. Оставете да отстои уште 24 часа со повремено мешање.

*По 48 часа сирупот е подготвен за истурање и чување во стаклени шишиња. Помалите количини најдобро се чуваат во фрижидер, а поголемите на ладно и темно место.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7