ММС

Објавено на: 08/1/21 2:02 PM

Летна жега – 6 начини како да ги издржите горештините

Високите температури влијаат на вашето здравје, затоа во овие пеколни горештини потребно е да почитувате одредени правила со цел да се заштитите но и полесно да ги пребродите. Еве неколку совти како може да се спасите од горештините.

*Внесувајте многу течности
Пијте многу течности, дури и ако не сте жедни, но избегнувајте пијалоци со кофеин, алкохол или многу шеќер.

*Не се напрегајте
Ограничете ги активностите на отворено на утрински и вечерни часови кога времето е ладно. Правете паузи во сенка и не се напрегнувајте премногу. Вашето тело ќе ви каже кога да направите пауза, затоа слушајте го.

*Крем со заштитен фактор, лесна облека, очила и капа
Се препорачува заштита од сонце, очила за сонце и капа со широк обод кога излегувате во топло време. Изгореници од сонце може да влијаат на способноста на вашето тело да се излади и да доведе до дехидрација. Памучната гардероба е добар избор во топло време, бидејќи памукот апсорбира дополнителна влага и му помага на вашето тело да се разлади.

*Лесни оброци
Јадете мали, лесни почести оброци. Обилните оброци го загреваат вашето тело, поради енергијата што му е потребна на телото за да ја свари храната.

*Помогнете му на пријател
Кога вежбате или вежбате во топлина, треба да бидете со пријателите. Не оставајте миленичиња надвор или во автомобил. Проверете колку се болни или постари луѓе што ги знаете. Најверојатно ќе имаат проблеми поради топлината.

*Влажна облека
Ако знаете дека некое време ќе бидете надвор, натопете ја кошулата, шапката или пешкирот во ладна вода, ова ќе ви помогне да се разладите.

Преземено од: https://www.espreso.co.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1