ММС

Објавено на: 08/1/21 12:38 PM

Две девојчиња оставени и заклучени во автомобил на пеколни температури, додека нивните родители пазареле

Хоспитализирани се две девојчиња на возраст од 6 и 8 години, кои германска двојка ги оставила затворени во автомобил еден час пред трговски центар. Ти се чувствуваат добро, неофицијално дознава „Глас Истр“. Со нив во автомобилот имало и куче.

Приведената 28-годишна е мајка на децата која ги оставила во заклучениот автомобил, а уапсениот 28-годишник е нејзин партнер.

Имено, во петокот, на 30 јули, околу 19.30 часот, полицијата добила пријава дека две деца и куче се заклучени во автомобил VW Caddy со германска регистарска табличка на паркингот на улицата Мате Влашиша во Порече.

Полицијата повикала екипа за итна медицинска помош во Пореч, која им пружила помош на децата кои биле пренесени во болницата во Пула поради развиените симптоми на исцрпеност на топлина. Откако им била дадена соодветна помош, децата биле пуштени од болница додека грижата за кучето ја презела надлежната ветеринарна клиника.

Поречката полиција ја заврши кривичната истрага против германската двојка државјани на Германија и утврдила сомневање дека сториле кривично дело кршење на правата на децата и кривично дело убиство или мачење животни.

Настанот бил пријавен во надлежното државно обвинителство и центарот за социјална заштита.

Преземено од: https://www.24sata.hr/
Фотографија: https://www.24sata.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1