ММС

Објавено на: 08/1/21 9:30 AM

Медитеранот во пламен, експертите предупредуваат: Следува пораст на температурите и црвена алармантна фаза

Предупредувања за висока температура издадени во Северна Македонија, Албанија, Бугарија и делови од Романија и Србија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи беа евакуирани од нивните хотели.

Сателитските снимки од Европската служба за мониторинг на атмосферата Коперник покажаа дека интензитетот на топлина од шумските пожари во Турција во четвртокот достигна 20 гигавати, што е четири пати повеќе од кога било забележано во земјата.

Поради екстремната топлина и суша, уште десетина пожари ја погодија Турција. Турскиот 60-годишен температурен рекорд беше соборен минатата недела кога Цизер, град на југоистокот на земјата, забележа 49,1 степени Целзиусови.

Жителите на погодените области за новинарите изјавија дека не се сеќаваат на пожарот од тој интензитет. Еден од нив, фармерот Ибрахим Ајдин, рече дека го загубил целиот добиток и за малку ќе настрадал во пожарот.

Се што имав изгоре до темел – изјави тој за турскиот весник Дејли Сабах. Низ целата земја, пожарникарите се бореа со повеќе од 50 пожари. Неколкумина беа и хоспитализирани.

Климатски промени

По смртоносните пожари во Калифорнија и Сибир и поплавите во Европа и Кина, сцените на уништување во Турција се дополнително загрижувачки поради зголемените екстремни временски услови.

Како резултат на климатските промени, земјите во развој досега го презедоа најголемиот товар од екстремните временски настани. На пример, во Мадагаскар, најлошата суша во последните 40 години се заканува да гладува 400.000 луѓе. Но, летото 2021 година ни покажува дека веќе никаде не е безбедно, наведува Јутарњи.хр.

Во јуни, градот во западна Канада накратко стана најтоплото место на Земјата – пред да биде уништен во пожар. Неколку дена по поплавите во Европа, кинеската провинција Хенан беше погодена од разорна поплава која ги поплави тунелите на метрото и ги удави патниците.

Пожарите во моментов ја зафаќаат јужна Грција, па жителите на селото во близина на пристанишниот град Патра беа принудени да се евакуираат. Пожарите беа изгаснати и во Бугарија и Албанија. Европската унија издаде најголемо предупредување за опасност од пожар во Италија, Португалија, Шпанија и делови од Северна Африка.

Оваа недела, пожарите уништија и големи делови од борова шума северно од Либан, при што загинаа најмалку еден пожарникар и ги принудија жителите да побегнат. Во моментов, тие ги опфаќаат не само јужните земји во Европа, туку и северните. Пожарникарите во Финска се борат со најголемиот пожар во последните 50 години. Летните месеци во таа нордиска земја беа невообичаено суви.

Климатолозите веќе извесно време предвидуваат дека Медитеранот ќе биде сериозно засегнат од зголемувањето на температурите и промените на врнежите поради емисиите на јаглерод диоксид. Според најновиот извештај на ОН за климатските промени, се предвидува идниот ризик од пожар да се зголеми во јужна Европа.

Светската метеоролошка организација на Твитер објави дека екстремната топлина го зафаќа поширокиот регион на Медитеранот, а се предвидува дека температурите ќе се искачат на повеќе од 40 степени Целзиусови во внатрешноста на Италија, Грција, Тунис и Турција. Се повикуваат земјите да се подготват за да спречат проблеми со здравјето и снабдувањето со вода.

Топлотниот бран во јужна Европа ќе продолжи и следната недела. Турската метеоролошка канцеларија во Анкара и неколку други градови предвиде температури за 12 степени повисоки од просечните во август следната недела. Предупредувања за високи температури се издадени во Северна Македонија, Албанија, Бугарија и делови од Романија и Србија.

Штетни гасови

Европските лидери презедоа мерки за намалување на емисиите. Истата недела кога поплавите ги погодија Белгија и Германија, Европската комисија го претстави својот план, чија цел е економиите на ЕУ да отстранат 55 проценти од емисиите на стакленички гасови до 2030 година, во споредба со нивото од 1991 година.

Но, бидејќи јаглерод диоксидот талка во атмосферата најмалку 300 години, не дозволувајќи Земјата да се олади, очигледно е дека глобалното затоплување е дел од иднината. Како што се приближува самитот на ОН за климата во Глазгов во ноември, адаптацијата кон нестабилната клима најверојатно ќе биде важна тема.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1