ММС

Објавено на: 07/31/21 8:17 PM

Десет знаци дека не пиете доволно вода

Ако забележите некој од овие симптоми, ризикувате да дехидрирате.

Тропскиот бран на кој сме повторно изложени ова лето доведе до исцрпеност за многу луѓе. И покрај фактот дека лекарите постојано апелираат дека е неопходна почеста хидратација, се поголем број млади и здрави луѓе се жалат на ненадеен замор, главоболки, варење …, и сите овие се всушност симптоми на недоволен внес на течности.

Кога има недостаток на течност во телото, ќе следи дехидрација. Затоа, треба да ги земете предвид симптомите што укажуваат на тоа.

1. Чувство на жед

Кога ќе се појави жед, лицеto е веќе околу 2 проценти дехидрирано. Наједноставното решение е да пиете барем две чаши вода веднаш за да го надоместите недостатокот на течност.

2. Сува уста

Најочигледниот знак на жед се манифестира преку сувост на устата, јазикот и усната шуплина.

3. Сува кожа

Кожата е вашиот најголем орган и и треба многу вода за да ги извршува своите функции. Сувата и иритирана кожа е еден од првите знаци на целосна дехидрација.

Доколку не внесувате доволно вода, ја намалувате способноста на телото да се поти и со тоа ги исфрлате токсините од телото.

4. Црвенило и пецкање во очите

Кога нивото на водата во телото е пониско отколку што треба, очите стануваат црвени и има чувство на мало чувство на пецкање. Неможноста за навлажнување на очите особено предизвикува проблеми кај луѓето кои носат контактни леќи.

5. Болки во зглобовите

Иако овој симптом може да се појави кај разни болести и состојби, кога се појавува кај млади и здрави луѓе, болките во зглобовите можат да бидат аларм дека не добиваат доволно течности и дека им се заканува дехидрација.

‘Рскавицата и задни дискови претежно содржат вода, а кога нема доволно во телото, настанува триење, кое се манифестира со болка во грбот и зглобовите.

6. Потемна урина

Колку повеќе течност имате во вашето тело, толку ќе ви биде појасна урината. Ако забележите дека добива боја на чај, пијте вода веднаш.

7. Чувство на умор и исцрпеност

Високите температури на воздухот се директно поврзани со терморегулацијата на телото, односно потењето. За да се излади телото, исфрла поголема количина пот на површината на кожата.

Ако не внесувате доволно вода, телото ја црпи од други органи, па се чувствувате уморно, исцрпено, поспано и летаргично.

8. Напад на глад

Кога немаме доволно вода во телото, мозокот испраќа сигнал дека нешто недостасува. Луѓето многу често го менуваат чувството на жед со чувство на глад.

Пијте чаша вода и почекајте десетина минути пред да посегнете по сладолед, чоколадо или некои пецива – нападот на глад веројатно ќе го снема ако не сте навистина гладни.

9. Варење

Чувството на болка во стомакот е само еден од сигналите за прекумерна количина киселина и може да биде последица на недостаток на вода во телото.

Водата ќе го навлажнува дигестивниот систем, а соодветните количини ќе ја елиминираат болката во стомакот и варењето, така што нема да страдате од запек и опстипација.

10. Намалена потреба за мокрење

Ако не одите во тоалет 4 до 7 пати на ден во текот на летото за да ја отстраните течноста, тоа е знак дека ви се заканува дехидрација. Недостатокот на вода во телото, исто така, влијае на потребата за мокрење.

Извор: Пинк.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1