ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/31/21 4:15 PM

Драматично на Гренланд: Мразот забрзано се топи, со добиената вода може да се покрие цела држава

Во Гренланд, мразот се топи поради зголемената температура на Арктикот, а количината на мраз што досега се стопила би била доволна за да ја покрие целата држава Флорида за пет сантиметри.
Според данскиот метеоролошки институт, во Гренланд во вторникот се стопиле повеќе од 8,5 милијарди тони површинска маса, а од недела вкупно 18,4 милијарди тони, пишува Си -Ен -Ен.
Иако вкупната количина на загуба на мраз не е толку екстремна како во 2019 година, голема e површината на ледениот слој што се стопи.

Според студијата објавена во списанието „Криосфер“, Земјата загуби неверојатни 28 милијарди тони мраз од средината на 1990-тите, голем дел од Арктикот, вклучително и ледената покривка на Гренланд.

„Видовме дека топењето на површината во Гренланд стана посериозно и нестабилно во изминатата деценија“, вели Томас Слејтер, глациолог од Универзитетот во Лидс во Англија, објаснувајќи дека поекстремните настани ќе стануваат почести со затоплување на атмосферата над Гренланд.

Во Гренланд, 523 милијарди тони мраз се стопија во морето во 2019 година, и поради тоа, глобалното ниво на морето трајно се зголеми за 1,5 милиметри.

Додека површината на Гренланд продолжува да се топи, Слејтер рече дека крајбрежните градови низ целиот свет се подложни на поплави предизвикани од бури, особено кога екстремните временски услови се совпаѓаат со ниска плима.

Се очекува топењето од Гренланд да го зголеми глобалното ниво на морето помеѓу два и 10 сантиметри до крајот на векот, додаде Слејтер.

Додека луѓето испуштаат стакленички гасови, загреаната атмосфера одмрзнува свеж белиот мраз што ја рефлектира сончевата енергија во вселената, откривајќи потемен мраз под кој ја апсорбира сончевата енергија и предизвикува повеќе топење.

Извор: Информер.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7