ММС

Објавено на: 07/31/21 12:09 PM

(Видео) Дали Шведска цело време беше во право? Дали на крајот ќе бидат големи победници против пандемијата?

Во април 2020 година, Шведска беше меѓу 10 -те земји најтешко погодени од пандемијата на коронавирус, а денес, 15 месеци подоцна, Шведска е подобра од повеќето европски земји, применувајќи стратегија со многу помалку ограничувања, пишува хрватскиот портал Индекс.
Во Шведска во април минатата година, дневниот број на смртни случаи беше над 100, имаше над 500 пациенти заразени со вирусот корона за време на интензивно лекување, а ситуацијата беше особено тешка во домовите за стари лица.

Светот ја следеше ситуацијата во неверување, особено ако се земе предвид дека главниот државен епидемиолог Андерс Тегнел ја прифати стратегијата со многу препораки, но многу малку реални ограничувања, пишува порталот.

Многу експерти веруваа дека Шведска експериментира со сопствената популација, дека десетици или дури стотици илјади луѓе ќе умрат до лето, односно дека болничкиот систем ќе се распадне пред инвазијата на пациентите.
Среде растечката пандемија, за која во тоа време немаше вакцини или напредни медицински третмани, шведскиот епидемиолог со светска слава, 71-годишниот Јохан Гизеке, ментор на Тегнел и еден од неговите претходници, зборуваше за британската платформа Анхрд .

Според Индекс, изјавите на Гизеке во голема мера ја отсликуваат официјалната позиција на шведската епидемиолошка професија и Институтот за јавно здравје.
Беа потполно шокантни и речиси спротивни од правецот во кој се движеше цела Европа.

-Заклучувањето не може да функционира во демократските земји, односно во најдобар случај, може да се воведе како еднократна и краткорочна мерка, како куршум што треба да се испука во вистински момент. Не постои научна основа за повеќето епидемиолошки мерки што се воведуваат низ Европа. Стапката на смртност од ковида -19 во цела Европа за една година ќе биде приближно иста, разликите ќе бидат најмногу 20 проценти – рече Гизеке.

Според авторот на текстот, денес нема сомнение дека Тегнел и Гизеке, барем, не згрешиле.
Иако основните училишта одржуваа настава нормално, иако сите продавници, трговски центри, ресторани, градинки, кина, јавен превоз, спортски сали, скијачки центри, кафулиња и други активности беа отворени, иако немаше заклучување, задолжително носење маски или затворање на границите, Шведска денес стои подобро од повеќето европски земји во однос на вкупната смртност од ковида-19, како и во однос на смртноста во пандемијата и падот на економската активност.


Според порталот, вкупно 14.656 шведски државјани починале од коронавирус до петокот, и сите оние што починале со позитивен ПЦР тест се вклучени во тој запис, без оглед на причината за смртта.

Во болниците има 109 пациенти со дијагноза ковида-19, од кои 16 се на одделенија за интензивна нега.

Во последниот месец, на национално ниво, се регистрираат од 1.500 до 2.100 новозаразени лица неделно, додека во најлошите пандемски денови, на крајот на декември 2020 година, имаше до 10.000 нови случаи за 24 часа.
Кога станува збор за економските показатели, БДП на Шведска во јуни беше 2,5 проценти поголем отколку во претходниот месец и дури 10 проценти повисок отколку во јуни 2020 година.

На крајот на мај годинава, шведската економија ги компензираше сите загуби во пандемијата, а вкупниот пад на економската активност минатата година изнесуваше 2,8 проценти, односно третиот најмал во Европската унија.

Како што се додава, за силното економско заздравување во голема мера придонесе фактот што Швеѓаните, кои традиционално сакаат да патуваат и трошат многу на патувања, летуваа во својата татковина минатото лето и ова лето.

Извор. srbijadanas.com

Фото: Твитер


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1