ММС

Објавено на: 07/31/21 10:24 AM

(Видео) Ништо од медал – Ноле едниот рекет го фрли на трибина, другиот го скрши

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се изнервира на мечот со Пабло Карењо-Буста за бронзениот медал во Токио. Откако го загуби првиот сет, Новак го освои вториот во кој ја спаси меч топката, а во третиот имаше шанса  за брејк веќе на почетокот на сетот.

Кога не ја искористи шансата, бидејќи не успеа да стигне до една топка, го фрли рекетот од теренот.

Каренјо-Буста победи во таа воведна игра, а добро е што Ѓоковиќ не доби опомена. Тоа не се случи бидејќи немаше навивачи на трибините.


Новак не загрози никого со своите постапки. Сепак, само два натпревари подоцна, Новак го скрши вториот рекет, погодувајќи го во мрежата.

Слична нервоза му се случи и на натпреварот со Карењо-Буста во Њујорк минатата година.
На УС Опен, тие двајца го одиграа првиот сет во кој Ѓоковиќ го загуби сервисот и ја фрли топката зад себе и ја погоди Лаура Кларк, линиски судија. Поради тоа минатата година беше дисквалификуван од УС Опен.

Во Токио, по целата прва сцена, српскиот ас се приближи до клупата и продолжи да игра како ништо да не се случи, но потоа доживеа брејк и Шпанецот поведе со 3: 0 во третиот сет.

Извор:nova.rs

Фото: Твитер


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1