ММС

Објавено на: 07/31/21 9:13 AM

Лекар монструм зачнал 17 бебиња без знаење на жените, немале поим дека користел негова сперма

Д -р Норман Парвин ја загуби работната дозвола во 2019 година, откако Колеџот за лекари и хирурзи на Дисциплинската комисија во Онтарио откри дека многу жени се вештачки оплодени со неговата сперма. Според медиумите, ова започнало да се случува пред 1970 -тите години.

Човекот имал најмалку седумнаесет деца и рекол дека некои од неговите поранешни пациенти се уште не знаат која сперма ја користел за оплодување. Од стоте деца родени по интервенција на Барвин, без ДНК на нивниот биолошки татко, според агенцијата што ги претставува жртвите, 83 од нив не знаат кој е нивниот биолошки татко. Тужбата во моментов опфаќа дури 226 лица, пишува Би -Би -Си.

Случајот со групната тужба против поранешниот лекар беше потврден во средата на онлајн судењето во Високиот суд во Онтарио, но судот сеуште не ја одобри таа одлука. Ова судење е закажано за 1 ноември.

Случајот за групна тужба вклучува вкупно 226 поранешни пациенти кои работеле со Парвин. Питер Крон, партнер во адвокатската канцеларија „Нелиган“, рече дека влијанието на постапките на Парвин е катастрофално.

Адвокатот што го застапува поранешниот лекар, Карен Хемвеј, одби да го коментира случајот.

Давина и Дејвид Дикон побарале помош од Барвин во 1989 година за да зачнат. Тие се посомневале откако сватиле дека нивната ќерка Ребека не личела на родителите. Кога развила целијачна болест – и покрај фактот дека никој во семејството не страдал од болеста – нејзините родители се обратиле кај Барвина за примерок од ДНК.

Лекарот одбил да соработува, но Диксонс успеал да ја спореди ДНК на Ребека со ДНК на друг пациент на Барвин – и тие се нашле како соодветен пар. На 25 -годишна возраст, таа дозна дека Барвин е нејзиниот биолошки татко.

“Бев во шок. Нешто во мене се промени. Затоа чувствував дека треба да се срамам од своето постоење”, рекол Дикон за Ottava Citizen во 2019 година.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1