Толку од слабеењето - Кои се годините во кои веќе не се слабее, а диетите се опасни по здравјето
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/31/21 11:19 AM

Толку од слабеењето – Кои се годините во кои веќе не се слабее, а диетите се опасни по здравјето

Прекумерната тежина доведува до цела низа болести, но губењето тежина со возраста станува се потешко. Ова се должи на фактот дека колку е постара личноста, толку повеќе се забележуваат промени во неговото тело.
Затоа, техниките што се толку ефикасни за младите луѓе едвај се погодни за постарите луѓе да изгубат тежина. Покрај тоа, некои од нив можат да бидат опасни по здравјето.
Геронтологот Владимир Михаилов кажа до која возраст треба да се ослободите од вишокот килограми.
Диетите, периодично гладување и разни други методи, вклучително и лекови, во повеќето случаи можат негативно да влијаат на здравјето на постара личност.
Затоа е толку важно да се губат телесната тежина пред 60 -годишна возраст, советува експертот.
Лекарот нагласи дека е важно да се пристапи кон оваа возраст со правилни навики во исхраната, нормален и нерастегнат стомак, за да се избегне прејадување, што е опасно за возрасно лице. /Извор и фото: здраве.то


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7