ММС

Објавено на: 07/31/21 8:08 AM

Зошто рацете се мијат најмалку 20 секунди, по две за секој прст

Различни специјалисти во медицината повторуваат колку е важно да ги миеме рацете. Но, дали го правиме доволно ефикасно? Кои се грешките што ги правиме кога ги миеме рацете.

1. Измијте ги рацете со топла вода

Па, да, и што може да биде поприродно од миење (и затоплување) на рацете со топла вода, што се измрзнати надвор? За жал, ова ја намалува ефикасноста на хигиената. Прво, многу бактерии живеат и се размножуваат добро во топла вода – не полошо отколку во ладна вода, но што е најважно – високите температури го зголемуваат ризикот од иритација (и сувост) на кожата. Подобро е ако водата е млака.

2. Користете антибактериски сапун

Употребата на антибактериски сапун е измислица: неодамнешната ревизија на Управата за храна и лекови на САД не откри разлика во ефикасноста на антибактерискиот сапун и конвенционалниот сапун. И патем, пронајдокот е многу штетен: хемикалиите како што е триклосан, содржани во антибактериски сапуни (од повеќето производители), доведуваат до алергиски реакции, мускулна слабост и проблеми со тироидната жлезда. Обичен сапун, ладна вода – тоа е изборот.

3. Неправилно ги миете рацете

Повеќето едноставно ги држат рацете под чешмата, цврсто триејќи ги – и ефектот од таквите постапки е околу нула. Треба да бидете попрецизни: тријте ги прстите заедно – единствениот начин да се ослободите од бактерии, нечистотија и пот. Исто така, не заборавајте за зглобовите, растојанието помеѓу прстите и задниот дел на дланките. И за ноктите – милиони микроби се акумулираат под нив.

4. Премногу се брзаме

Експертите велат: мијте (влажни, сапуни, тријте, исплакнете) раце најмалку 20 секунди. 20 секунди – две за секој прст.

Извор и фото: Здраве.то


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1