ММС

Објавено на: 07/29/21 10:14 PM

Детоксикација со грозје која трае три дена, а прави чуда за организмот

Оваа кратка диета е одлична за чистење на телото од токсини. Подготовката за студените денови и појака храна за почетокот на летото.

Токму во текот на овие потопли денови се препорачува детоксикација на организмот и чистење од токсини. Нутриционистите препорачуваат да се применува кратка диета со црно грозје.

Детоксикацијата со црно грозје ја смирува и ја враќа енергијата на телото, го подмладува телото, ја разубавува кожата и косата, го регулира варењето, штити од болести…

Црвеното грозје има антиоксидантни, антиинфламаторни и антиалергиски ефекти благодарение на флавоноидите чија концентрација е највисока во кожата на бобинката и во семките.

Експертите советуваат повремена кратка диета со црно грозје со цел да се исчисти и регенерира организмот. Станува збор за детоксикација која трае од еден до три дена. За време на диетата, јадете околу еден килограм грозје со многу вода

Експертите советуваат дека за време на оваа диета за детоксикација, треба да се јаде килограм грозје дневно во четири до шест оброци, што е оптимална количина. Исто така е важно да пиете вода за време на детоксикација, барем неколку чаши дневно. Тој забележува дека во случај на чувство на тремор во рацете и нозете и секаков вид непријатност, мешан оброк дефинитивно треба да се вклучи во исхраната.

Диета за детоксикација со грозје:

-1,5 кг грозје во 4-6 оброци

-Неколку чаши вода дневно

-1-3 дена да трае најдолго

-Само за здрави луѓе

Извор: Србијаданас.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1