ММС

Објавено на: 07/29/21 10:05 AM

(Видео) Сите мислат само на пари, никој на музика – Три години од смртта на Оливер Драгојевиќ

На денешен ден во 2018 година престана да чука срцето на еден од најдобрите балкански пејачи, Оливер Драгојевиќ. Веќе нема што дополнително да се каже за него, а што не се знае иако, тој самиот најчесто кажуваше дека најважни се неговите песни, бидејќи води досаден приватен живот. Затоа и на овој ден со куси извадоци од негово старо интервју да се потсетиме на него и неговите песни.

-Сите мои песни имаат крајбрежна арома и најмногу ми одговара. Тие се допадливи, лесно се паметат, тешко се разбираат, малку се купуваат … се шегувам. Лично, најсреќен сум на брод каде, всушност, нема звуци. Тоа е вистинска музика. Живеев во странство пет години и сите тие разновидни звуци и музика ми се качија на врв глава. Ми треба само мир и се чувствувам најдобро кога сум сам со семејството и рибите. Мојата сопруга обично ме враќа од таа блажена состојба прашувајќи: “Дали ќе го земеме транзисторот?” Тогаш полудувам!, рекол Драгојевиќ во интервју од дури 1978 година.

-Инаку, јас сум островјанец. Од Вела Лука, од Корчула. Мојот вонестраден живот на другите може да им изгледа монотоно, но за мене ова се единствените вистински моменти. Всушност, одморот започнува само кога ќе одлучам да одам на островот, бидејќи тоа е невозможно во град. Сакам риболов и веслање. Можеби изгледам слабо вака, но има сила во мене. Хаха…

-Додека сум во Вела Лука, обично имам опозиција и се обидуваат малку да ме исмеваат. Како, тие би пееле подобро од мене. Како да е нешто голема работа пеењето. Сите пееме. А кога ќе заминам од островот, станувам симбол. На туристите им велат: Знаете, Оливер Драгоевиќ е роден овде. А јас сум роден во Сплит! Кога ќе излезе нова плоча, тие ја купуваат и зборуваат за тоа како е полоша од претходната и за еден месец или два тие почнуваат да зборуваат за тоа колку е специфична таа песна, колку е добар албумот. Секогаш е така, и не можам да разберам зошто. Можеби моите песни се како вино. Колку се постари, толку се подобри.

-Во лето, сите се заљубуваат, морето е идеално и веројатно затоа овие морски песни се барани. Јас сум еден вид климатски пејач, претставник на летната шема. Во другите месеци, луѓето стануваат носталгични за летото, па повторно ме бараат. Воопшто не се чувствувам како  ѕвезда. Тоа подразбира чад , магла, рефлектори, танц, балет. Јас не сум за тоа. Ми треба само еден рефлектор за евентуално да создадам атмосфера. Со мене, публиката никогаш не паѓа во транс, ниту пак полудува. Јас дури и не знам како да се справам со тоа.  Со текот на времето ги губиш сите критериуми и се давиш во таа монотона река. Сите мислат само на пари, никој не мисли на музика.

Извор: index.hr

Фото: jutarnji.hr/croatiaweek.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1