ММС

Објавено на: 07/28/21 8:01 PM

Го зголемуваат шеќерот и холестеролот во крвта – Сите мислат дека овие намирници се здрави за вечера

Иако многумина ги препорачуваат како здрави, овие намирници всушност содржат многу шеќер и „празни“ јаглехидрати, кои негативно влијаат на здравјето, но и на линијата.

Ако ги јадете за вечера или појадок, ризикувате да „скокне“ нивото на шеќер во крвта или холестерол. Погрешен избор на храна, велат нутриционистите, ќе има контра-ефект – брзо ќе гладуваме, ќе бидеме нервозни или забавени.

Две навидум здрави опции за оброк:

  1. Овесна каша

Да, овесот е здрав, но само ако земете снегулки, измешајте ги со млеко, јогурт или овошен сок. Купувањето овесна каша може да биде „пекол“ за организмот бидејќи тие се полни со скриен, додаден шеќер.

“Овесната каша е истовремено вкусна и здрава, но не и ако купите со додадени вкусови. Погледнете што пишува на пакувањето и ќе се изненадите, некои од нив имаат и до 15 грама шеќер во многу мала кеса”, изјави нутриционистката Кетрин Перез.

Секогаш бирајте готова опција што содржи што помалку состојки. Ако видите овес, и цимет или суво овошје, тоа е добро, но ако има „милион“ состојки и не знаете кои се некои од нив, не купувајте ги.

  1. Енергетски плочки

Луѓето ги сакаат затоа што се убави, практично може да се јадат по пат, и штом пишува „енергетски“ тие треба да дадат енергија, нели?

Да, но не и онаа што ја сакате затоа што тие често се полни со додатоци кои се штетни за вашето здравје.

“Сум видел плочки со шеќер како прва состојка на списокот. Една содржеше дури 20 грама, што е навистина премногу за овие мали пакувања. Додавањето шеќер ја зголемува телесната тежина, шеќерот во крвта, триглицеридите и ако се консумира често го зголемува ризикот на дијабетес тип 2 “, рече нутриционистот Ким Роуз.

Побарајте содржина на протеини во плочките, тие треба да бидат високи, а јаглехидратите треба да бидат ниски. Ако земевте плочка полна со шеќер и други јаглени хидрати, не си направивте услуга.

Извор: Пинк.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1