ММС

Објавено на: 07/27/21 5:32 PM

Благодетите на летната трпеза – Јадете лубеница за да ги исчистите бубрезите

Летната трпеза задолжително збогатете ја со парче или две лубеница. Таа содржи висок процент на витамин Ц, кој го подига имунитетот, што е многу важно за време на пандемија, а во исто време го намалува ризикот од срцев удар и појавата на клетките на ракот. Важна хранлива состојка на лубеницата е цитрулин – аминокиселина. Во организмот се претвора во аргинин, што е клучно за добра циркулација на крвта.

Цитрулин од лубеница помага и во намалување на болката во мускулите после тренинг, бидејќи со проширување на крвните садови, се намалува напнатоста во мускулите и се подобрува снабдувањето со кислород до ткивата.

Бидејќи цитрулин помага во проширување и релаксирање на крвните садови, тој исто така има моќ да го намали високиот крвен притисок.

Лубеницата е исто така важна бидејќи ни помага да останеме хидрирани кога надворешните температури се високи. Влакната што ги содржи се добри за варење.

Значителна придобивка од лубеницата во исхраната е тоа што ги чисти бубрезите од повеќегодишни наслаги, ја подобрува нивната функција и директно и индиректно влијае на чистењето и подобрата функција на зглобовите и ‘рбетот.

Чистењето со лубеница овозможува и ослободување на вишок сол во сите делови на телото каде што се акумулира поради здравствени причини или прекумерна употреба.

За подобро варење

И покрај тоа, многумина избегнуваат лубеници токму поради семето, а и тие се здрави и треба да се користат. Препечени семки од лубеница и малку сол се препорачуваат како здрави грицки, што многу добро влијаат на варењето на храната.

Лубеницата најдобро ги чисти цревата, крвните садови од масни наслаги, а исто така помага во нормализирање на микрофлората и враќање на pH рамнотежата на крвта.

Нутриционистите сметаат дека чистењето може да се изврши на неколку начини, а најдобро е да се јаде само лубеница една недела, со можно додавање на диња за „разбивање на монотонијата“.

Извор: Новости.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1