ММС

Објавено на: 07/22/21 7:34 AM

Починаа 69 млади луѓе – Десет години од масакрот на Брејвик

Пред точно десет години, масовниот убиец Андерс Брејвик уби 77 лица во Осло и на островот Утоја. Норвежанецот Андерс Брејвик ладнокрвно уби 69 млади луѓе, а најмладата жртва штотуку го прослави својот 14-ти роденден. Многу од нив ги убил од непосредна близина. Брејвик го изврши првиот напад на зграда во владиниот округ, кога починаа осум лица.

Непосредно пред крајот на работното време, нешто пред три и пол попладне, страшна експлозија го потресе таканаречениот владин кварт во Осло, веднаш до Кабинетот на премиерот. После тоа, тој го продолжи својата крвав поход со масакр што ќе остане во историјата како најлош терористички напад во Норвешка.

Откако постави бомба во центарот на Осло, Брејвик замина на островот Утоја, каде уби 69 претежно млади луѓе. Во идиличната околина на островот Утоја, тие не знаеја ништо за настаните во Осло, оддалечени четириесет километри.

Островот Утоја е оддалечен од копното само 600 метри. Покрај 77 мртви, најмалку 242 тешко и лесно повредени останаа зад Брејвик. Брејвик беше осуден на највисока можна казна во Норвешка за тоа, на 21 година затвор. Тој ги шокираше сите присутни на судењето со грозоморен опис на масакрот што го изврши.

Меѓу присутните во судницата беа преживеани од масакрот кои липаа прегрнати слушајќи го сведочењето на убиецот, а неговото сведочење во Окружниот суд во Осло беше пренесувано во живо во уште 17 судници каде беа собрани семејствата на жртвите.

Судењето за Брејвик започна на 16 април во Осло, а неколку дена подоцна, 33-годишникот детално опиша, без да изрази никакви емоции, како пукал во младиот лабурист во Утоја 75 минути.

Брејвик оцени дека неговите жртви биле „легитимна мета“, бидејќи тие биле членови на политичка организација која, како што рече, го изложи норвешкото општество на ислам и мултикултурализам, што ќе им овозможи на муслиманите да ја освојат Европа.

Извор: Б92.нет


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1