ММС

Објавено на: 07/21/21 9:55 PM

Четвртиот бран на корона вирус се очекува кон крајот на август – Лекарите во Србија веќе добиле наредба

Во Србија изминатите денови почнува да се наслушува дека на лекарите кои работат во белградските болници им било наредено да ги користат годишните годишни одмори до 15 август, пишуваат српските медиуми.

Наводно, им било наредено да го сторат тоа со цел да бидат достапни за можна прераспределба од страна на болниците во Ковид центрите.

Деновиве, епидемиолозите проценуваат дека на крајот на август, нов, четврти бран на корона вирус може да пристигне во Србија.

Без оглед на ваквите прогнози, надлежните велат дека нема простор за паника.

Најновите податоци покажуваат дека Србија сè уште е далеку од стекнување колективен имунитет, бидејќи до 13 јули, само 49 проценти од возрасната популација ги примила двете дози на вакцината.

Извор: Блиц.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1