ММС

Објавено на: 07/21/21 3:26 PM

(Видео) Ако нема дожд, ќе се направи!Во Дубаи чудо невидено – невреме со помош на нова технологија

Во Обединетите Арапски Емирати има вистински дожд со помош на дронови и тоа на многу интересен начин.

Тие пуштаат дронови во облакот кој испушта електрично празнење и така успеваат да се разладат од горештините кои достигнуваат и до 50 степени, пишува Дејли Мејл.

Дождот кој е „направен“ со помош на дронови работи на следниот принцип: Електричен шок се испушта во облакот, потоа тој ги тера да се збијат сите заедно и на тој начин се произведува дождот.

Емиратите е една од најсувата земја на светот, па постои надеж дека оваа технологија да го зголеми дождот на годишно ниво.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1