ММС

Објавено на: 07/21/21 11:40 AM

Им наплатил за огревно дрво однапред, но дрвата ги немало никаде – Уапсен измамник од општина Зелениково

Полициската единица Аеродром и Драчево расчисти повеќе кривични дела – пет измами во врска со дрва и една кражба.

На 19 јули во 16.00 часот, поради сомнение дека ги сторил измамите, полициски службеници го лишиле од слобода Н.Д.(45) од с.Вражле, општина Зелениково, а на 20.07.2021 во полициска станица било извршено препознавање од оштетените, кои потврдиле дека тој е сторителот.

„Н.Д. ги сторил делата во текот на 2021 година на тој начин што одел кај оштетените и им нудел огревни дрва за ниска сума, а откако ќе ги земел парите заминувал и не им ги доставувал договорените дрва.  Н.Д.  извршил и кривично дело кражба на 08.06.2021 во хотел, при што оштетена била Б.В. од Скопје“, соопштија од МВР.

Врз основа на судска наредба, бил извршен и претрес во домот каде престојувал Н.Д., а украденото е пронајдено и вратено на оштетената. По целосно документирање на случаите против него ќе биде поднесена соодветна пријава, а од страна на судија на претходна постапка, му е одредена мерка притвор.

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1