ММС

Објавено на: 07/20/21 1:46 PM

Совршен летен оброк: Медитеранска салата со кајгана и зеленчук

Состојки: 6 јајца, 3 парчиња леб, 10 шери домати, црвен кромид, 30 гр пармезан, 50 мл вински оцет, половина лажичка суво оригано, 50 гр путер, 5 листови босилек, маслиново масло, бибер.

Подготовка: Изматете јајца во сад и додадете оригано и рендано сирење. Измешајте добро. Пржете ги јајцата и сирењето во тава на маслиново масло без мешање. По четири минути, свртете ги јајцата на другата страна и печете уште две минути.

Ставете исечен кромид, шери домати и босилек, маслиново масло по вкус, оцет и зачинете сè со сол и црн пипер, додадете леб на коцки и исецканата кајгана, па измешајте сè заедно.

Уживајте!

Извор: Стил.курир.рс

Фото: Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1