ММС

Објавено на: 07/20/21 1:12 PM

Дваесет и еден нов случај со коронавирус, 14 лица оздравеа, еден пациент почина

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.219 тестирања, а регистрирани се 21 нов случај со ковид-19:

Скопје – 8, Тетово – 4,Куманово и Гостивар – по 3, Кавадарци, Кочани и Кичево – по 1. Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Тетово – 8, Скопје – 5 и Гостивар – 1. Пријавено е едно починато лице од Скопје (56 г.) во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 3.219 тестови преку: ИЈЗ-128, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-45, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–17, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 7, ГОБ 8-ми Септември-14, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-73, Авицена-215, Биотек-114, Систина-88, лабораторија Лаор-209, Синлаб-19, Ремедика-7, Плодност–41, Генеа–10, Никоб лаб-532, ВФВ Медикал-10, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.573.

Досега во земјата се направени вкупно 935.732 тестирања на ковид-19.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155.951, бројката на оздравени пациенти е 150.237, на починати е 5.488, а на активни случаи изнесува 226.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно):

Скопје 68767, Активни 87

Куманово 8894, Активни 16

Прилеп 8328, Активни 1

Тетово 7343, Активни 74

Битола 6310, Активни 2

Велес 5474, Активни 0

Гостивар 5199, Активни 16

Кавадарци 5156, Активни 1

Охрид 5023, Активни 4

Штип 4963, Активни 3

Струмица 4126, Активни 3

Струга 2985, Активни 4

Кочани 2794, Активни 2

Кичево 2604, Активни 7

Гевгелија 2196, Активни 1

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1525, Активни 1

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 0

Радовиш 1161, Активни 0

Берово 1032, Активни 1

Делчево 973, Активни 0

Дебар 945, Активни 3

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 359, Активни 0

Пехчево 269, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1