ММС

Објавено на: 07/20/21 10:19 AM

Имала тумор на јајникот колку лубеница, а докторот ја упатил дома – кога не можела да оди, го откриле тоа „чудо“

Блогерката Шанте Буркет редовно споделува објави на Инстаграм за достапни модни изгледи, но на почетокот на оваа недела стана популарна поради нешто сосема неповрзано. Буркет откри дека и отстраниле циста на јајниците – и таа тежела 13 килограми.

33-годишната девојка сподели во својата објава дека за прв пат се појавила „силна карлична болка“, повраќање и „полутврд стомак“ во декември 2020 година. На почетокот, таа ги игнорирала симптомите, мислејќи дека штотуку изела нешто лошо. Потоа следувало сериозно здравствено патување кое траеше повеќе од шест месеци.

Буркет за „Healthu“ изјави дека неколку пати се видела со својот лекар поради болки, но повеќе пати била одбивана.

„Му се пожалив на мојот лекар за болката што ја имав и тие ми ја обвинуваа за тежината“, вели таа. „Друг пат ми рекоа дека можеби имам гасови или сум подуена и ми препорачаа да земам лекови за тоа“.

Буркет вели дека знаела дека ова е повеќе од гасови. „Вежбав и ослабев, но забележав дека не ми паѓа стомакот“, вели таа. „Стана голем како на бремена жена.“

Трет пат отишла на лекар кој и рекол дека не знае што се крие зад нејзината болка.

„Конечно реков:„ Повеќе не се чувствувам пријатно со тебе “, вели таа, истакнувајќи дека отишла во собата за итни случаи веднаш по таа посета.

„Тие веднаш направија КТ скен и потоа ја најдоа масата“, рекла таа. Лекарот од примарната здравствена заштита на Буркет не и извршил никакви тестови. Таа беше упатена понатаму, каде што и беше кажано дека се сомневаат во тумор.

„Веќе ја изгубив мајка ми од рак, па тоа беше навистина застрашувачко искуство”, вели таа. Буркет тргнала на понатамошно испитување.

Таа закажала состанок со специјалист, но, два дена пред да треба да го посети лекарот, таа рекла дека не може да оди од болка. Буркет отишла во собата за итни случаи. Таму лекарите рекле дека треба веднаш да се отстрани масата.

На операцијата и е отстранет туморот, заедно со јајцеводитеи десниот јајник. Масата од 13 килограми имала 30 сантиметри – приближно како лубеница, вели таа – и предизвикала извртување на нејзиниот десен јајник (или торзија на јајниците). Тестирањето подоцна открило дека таа има муцинозен цистаденом, вид неканцероген цистичен тумор кој се развива на јајниците и има тенденција да расте повисоко од другите маси.

Буркет вели дека нејзиното закрепнување било „прилично добро“. Таа била оперирана минатиот вторник, а се вратила дома тој петок и станала една недела по операцијата.

„Сега се чувствувам добро“, рекла таа.

Буркет вели дека се надева дека другите жени можат да научат од нејзината приказна.

„На секој може да му се случи“, вели таа. Затоа, вели таа, важно е да бидете сигурни дека вашиот лекар ќе ги слушне вашите проблеми и ќе нареди тестирање кога немаат одговор.

„Мојот тумор очигледно остана и растеше и можеше да се открие порано“, вели таа.

Извор: Espreso.co.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1