ММС

Објавено на: 07/19/21 2:12 PM

(Вознемирувачко видео) Поплавите не се единствениот проблем – На Германија и’ се заканува зараза од токсичен кал

Во поплавите што погодија делови од Западна Европа, загинаа најмалку 189 лица, а стотици се водат за исчезнати.

Повеќе од десетици илјади луѓе ги напуштија своите домови, а многумина сè уште немаат пристап до електрична енергија и вода за пиење.

Бидејќи во саботата водостојот на реката Мас се искачи на нивото што не се гледа во последните сто години, мерките за евакуација сè уште се на сила во неколку области на југот на Холандија. Само во градот Венлу, веднаш до реката, 10 000 луѓе мораа да ги напуштат своите домови.

Во Германија, во меѓувреме, по повлекувањето на водата, беше откриен вистинскиот степен на уништување предизвикано од пороите, а беа погодени цели градови, железници и патишта. Најмалку 158 лица загинаа во поплавите, кои германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер ги опиша како „најголемата природна катастрофа на векот“. Според последните податоци, во Германија починале 165 лица.

Засега, германските сојузни, државни и локални политичари сè уште немаат одговор на клучното прашање зошто немаше ефективни предупредувања пред оваа катастрофална поплава. Њујорк Тајмс објави статија во која тврди дека Германија знаела за поплавите и наведува дека е очигледно дека има „грешки во системот за предупредување“.

Портпаролот на Германската метеоролошка служба (ДВД), Андреас Фридрих изјави дека тие издале предупредувања поради екстремните дождови и ги навеле деновите на нив за да се утврди ризикот од поплавување, да се повикаат луѓето на евакуација или да се преземат какви било други мерки.

Оваа агенција соопшти дека не биле изненадени од силата и времето на поплавите.

По повлекувањето на водата, жителите на Германија сега се соочуваат со големи наноси од кал што може да предизвика нов бран епидемии.

Бидејќи скоро сите канализациони цевки беа уништени за време на поплавата, водата за пиење и канализацијата се мешаат, објасни експертот за хигиена и заразни болести Клаус-Дитер Застру за Билд.

„Ова значи дека постои голем ризик од зарази со разни болести. Можеме на пример, да се заразиме со колера”, наведува Застру.

 

Извор: Б92.нет

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1