ММС

Објавено на: 07/19/21 12:32 PM

Многу е важно да се остари грациозно – Клинт Иствуд се простува од филмската кариера

Легендарниот американски актер Клинт Иствуд се збогува со богатата кариера во светот на филмот на 92-годишна возраст, а својата одлука ја сподели на социјалните мрежи.

91-годишниот Клинт објави колаж од своите фотографии на Твитер, од самиот почеток на својата кариера до сегашната од денес, и со пригодни мисли ги поздрави сите.

“Мислам да се остари грациозно е многу важен талент. Прекрасно е за мене. Времето лета”, напиша Клинт и ги трогна, но и ги растажи обожавателите ширум светот.

Клинт Иствуд е на актерската сцена повеќе од 60 години и својата кариера ја започна во вестерн. Покрај актерството, тој се занимавал и со режирање и е награден со престижни статуетки Оскар за време на завидната кариера. Клинт е човек со многу таленти, а за време на неговиот живот имал многу деца.

Тој е на големото платно од далечната 1959 година, но почетокот на неговата кариера не бил толку сјајен. Поради договорот со Универзал, според кој имал ниски примања, славниот актер морал да работи и други работи за да врзува крај со крај. Тој бил пожарникар, работел во продавници и како спасител на вода.

Во текот на целата своја кариера, Клинт се мешал и во политиката, а неговиот углед не бил многу голем откако го поддржал Доналд Трамп во неговата трка за Белата куќа. Многумина го критикувале, но тој одбил да го прифати фактот дека е конзервативен. Тој рекол дека неговите верувања противречат на некои потези на Трамп и на крајот објасни дека тој не бил толку „за“ неговата политика, но на моменти се согласувал со него.

Во 1986 година, тој се кандидираше за градоначалник на малиот град „Carmel-by-the-Sea“ во Калифорнија и победил. Негов најголем успех беше укинување на забраната за продажба на сладолед по години на тој бизарен закон што постоеше во градот.

За време на неговата кариера, тој беше еден од најплатените актери во Холивуд, а подеднакво беше успешен и како режисер. Музиката во неговите филмови често е заслужна за неговиот син Кајл, кој е џез музичар и композитор, а неговиот татко го воведе во светот на филмот уште на рана возраст. Самиот Клинт е талентиран музичар и во многу филмови тој самиот навистина свирел музика.

Клинт има освоено пет Оскари во текот на целата своја кариера, вклучително и златни статуетки за најдобра режија и најдобра слика. Најголем хит беше во 2004 година кога доби седум номинации за филмот „Девојче од милион долари“. Во тоа време имаше 74 години и стана најстарата личност која некогаш освоила Оскар за најдобра режија. Тој беше многу пребирлив во однос на неговите улоги и одбиваше големи филмови како оние за Супермен и Џејмс Бонд.

Американските медиуми пишуваат дека актерот има осум деца, но никој не е сигурен дали е точна таа бројка. Според документарец од 2012 година, бројот на неговите деца е непознат, со оглед на тоа што тој своето прво дете го имал уште во средно училиште. Никој, вклучително и биографот на актерската легенда, не го откри точниот број. Во едно интервју од 2009 година, тој истакна дека има „најмалку седум деца“, а и самиот не е сигурен во тоа.

Извор: Дневник.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1