ММС

Објавено на: 07/19/21 11:55 AM

Американски дипломати кои биле во Виена добиле симптоми на мистериозна болест

Австриските власти ја испитуваат појавата на синдромот Хавана, кој се појави кај американските дипломати додека биле во Виена.

„Ние ги сфаќаме извештаите многу сериозно и работиме со американските власти на заедничко решение. Безбедноста на дипломатите е најважна за нас “, рече Федералното министерство за европски и меѓународни работи.

Портпарол на Стејт департментот рече дека во координација со партнерите, тие испитуваат извештаи за можни „необјаснети здравствени инциденти меѓу заедницата на американската амбасада во Виена или таму каде што биле пријавени“, пишува Си-Ен-Ен

Симптомите кои ги пријавуваат жртвите во Хавана синдромот вклучуваат вртоглавица, гадење, главоболка, притисок во главата, а понекогаш и продорен насочен шум. На некои, исто така, им се дијагностицирани трауматски повреди на мозокот и со години страдаат од тешка главоболка и други здравствени проблеми.

Од 2016 година, кога започнаа инцидентите на Куба, американските истражители се обидоа да утврдат што или кој ги предизвикува симптомите. Пријавени се случаи во Русија, Кина и други делови од светот.

Во мај, две официјални лица за одбрана изјавија дека Пентагон подготвува писмо до целата американска војска и цивилна работна сила во кое се бара персоналот да ги пријави сите таканаречени абнормални здравствени симптоми што може да покажат дека жртвите на синдромот Хавана, кој ги погоди американските дипломати, се шпиони и воен персонал ширум светот во последниве години. Одлуката за издавање на писмото сè уште не е донесена.

Извор: Дневник.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1