ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/19/21 10:35 AM

Слоевит боб: Одговара на секакво лице и секогаш ќе изгледате како да сте излегле од салон

При следната посета на фризерски салон, замолете го фризерот да додаде неуредни слоеви на должината на работ на косата. Таквиот избор е особено погоден за луѓе со тенка коса.

Боб е сè уште најпопуларна фризура, а во жешките, летни денови, некои се одлучија за подрастичен крој, така што долгата коса ја заменија со кратка фризура. Доколку не сте сигурни која боб да изберете, фризерските експерти открија за „Гламур“ одличен предлог кој е идеален за периодот на транзиција помеѓу долга и кратка коса – слоевит Боб. Не е „премногу груб“, ниту премногу краток, и наместо тап пресек, тој е неуреден и има меки врвови.

Предноста на слоевитото боб е тоа што одговара на која било форма на лице, и создадено за оние кои моментално имаат долга коса, и размислуваат за (храбра) промена на малку пократка фризура.

– Боб е вечна класика која одговара на различни возрасти, а причината е поради тоа што должината може да се прилагоди на која било форма на лице. Слоевитоста е одговорна за свежината што ја добива фризурата со слоевитото боб – рекол експертот за Гламур. Тој исто така објасни колку слоевитиот боб е совршен за секој што бара промена бидејќи изгледа свежо, има прекрасна структура и е лесен за одржување, а токму тоа го прави многу привлечен избор.

На следната посета на фризерскиот салон, замолете го фризерот да додаде неуредни слоеви на должината на работ на косата. Таквиот избор е особено погоден за луѓе со тенка коса. Кај слоевит Боб направете мала промена на бојата кај прамените што го врамуваат лицето за да и дадат на косата дополнителна текстура. Таква фризура веќе покажаа Ријана, Натали Портман и Емилија Кларк.

Што се однесува до одржувањето на слоевит грав, добрата вест е дека е многу лесна за одржување. Фризерите препорачуваат да одите во салон на секои 8-12 недели, во зависност од тоа колку брзо вашата коса расте. Важно е да се обрне внимание на здравјето на скалпот затоа што здравјето на косата започнува токму таму.

Кога станува збор за стилизирање на косата, доволно е да ја исушите косата природно или да ја исушите со фен за коса и четка за да и дадете дополнителна текстура, и тоа е една од причините што го сакаме практичното слоевито боб!

Извор: Diva.vecernji.hr

Фото: Instagram @headrushdesigns


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1