ММС

Објавено на: 07/19/21 7:57 AM

Ако пукне браната, ќе изгубиме се, водата носи се пред себе – потресна исповед на Србинка која живее во погодените делови во Германија

Се чувствувате како да не можете да избегате од водата. Не можете да се одбраните. Никако. Мора да бегаме од водата. Огромна, брза. Брат ми успеа да спаси две лица. Евакуирани сме. Сега чекаме дали ќе пукне браната Штајнахталопера. Ако пукне … повеќе нема да имаме наш дом, ќе изгубиме сè, вели 20-годишната Синди Гачиќ, која живее во Фламерсхајм во погодениот дел од поплавите во Германија.

Синди е по потекло од Република Српска, таа е родена и израсната со своето семејство во Германија.

– Сестра ми ми се јавува, панично ме прашува „каде си“, јас велам „се враќам дома од работа“. Ми вели „поплавите се насекаде околу нас, водата доаѓа и кон нас“. Одиме дома да се спакуваме. Живеам на вториот кат, гледам од прозорецот, водата застана на околу 500 метри од нас. Додека ги спакував своите работи во станот, силата на водата беше толку силна што татнежот и кршењето беа пренесени неколку стотици метри подалеку. Ја слушате водата. Гледам како хеликоптери спасуваат луѓе. Земам што ми треба и излегувам од дома – раскажала Синди.

Во четвртокот, сите во нејзината област беа евакуирани.

– Сега сум кај вујко ми, во близина на Дортмунд. Братучед ми од страната на татко ми на еден километар од нас, сè е полно со вода. Целиот прв кат беше поплавен. Уништена куќа. Велам само да се живи и не се повредени. Останаа во куќата, не сакаа да ја напуштат – вели Синди.

Нема вода, струја, нема телефонски сигнал. Синди рекла дека им се јавува на „наши кои ги знае“, а нејзините роднини и се јавуваат ако го има сигнал.

– Водата носеше сè пред себе. Ломила. Мојот брат живее на рид. Водата не стигнала до неговата куќа, но тој отишол да им помага на другите. Под неговата куќа, тој спаси две лица од водата. А водата беше до два метра. Кога се случи тој удар во градот Еускирхен, водата се искачи високо до два метра. Многу луѓе во оваа област живеат на приземје. Тие не можеа да избегаат, немаа каде да одат. Мојот брат видел мртви тела носени од водата … Не се знае колку луѓе починаа … – рекол соговорникот.

Синди рекла дека водата малку се повлекува. Но …

– Не можеме да си одиме дома. Заканата е браната. Водата се испумпува дење и ноќе за да се намали притисокот. Но, сè уште никој не може да каже дали ќе пукне или не. Му се молам на Бога да не се пукне. Да се ​​вратиме, никој да не страда. Чекаме што ќе се случи. Можеме да добиеме лоши вести во секој момент. Во моето место, полицијата не чуваше од евакуацијата во четвртокот. Луѓето сакаат да се вратат дома, но тоа не смее да им се дозволи. Секој сака да си оди дома. Слушам дека ќе им биде тешко да се вратат на местото каде што се повлече водата, бидејќи ѕидовите и подовите се влажни. Сè може да се распадне – вели Синди.

Извор: Информер.рс

Фото: JULIAN STRATENSCHULTE / AFP / PROFIMEDIA


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1