ММС

Објавено на: 07/19/21 7:32 AM

Деца умираат од глад секој ден – Драматичен пораст на гладни во светот

Пандемијата од коронавирусот го зголеми бројот на гладни луѓе во светот, а според извештајот на пет организации на Обединетите нации, ситуацијата е значително влошена, што е повик за паника.

Пет организации на ООН беа вклучени во изготвувањето на Светскиот извештај за храна, вклучувајќи ги УНИЦЕФ и Светската здравствена организација (СЗО).

Сите се согласија за една работа – вирусот корона го смени животот на многу жители на планетата со брзо темпо, ги загубија своите работни места, а истовремено се зголемија и цените, особено за намирниците, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Дојче веле (ДВ)

Еден од 10 луѓе во светот гладува

Со оглед на тоа дека гладот во светот повторно расте, директорот на Светската програма за храна (WFP), Дејвид Бисли рече: „Ова е повик за паника на целиот свет. Тоа треба да биде повик за будење, особено ако ги погледнеме бројките“.

„Ако ова не е итен повик, тогаш не знам што е. Во споредба со последниот извештај, сега имаме уште 161 милиони гладни луѓе. Ако гладта ​​во светот не е проблем број еден, тогаш не знам што е“, предупреди тој.

Повеќето неухранети луѓе живеат во Африка, каде што има најголем раст на бројот на гладни, како и во Азија, но и во Латинска Америка и Карибите.

Овие земји или се во војна или се погодени од екстремни климатски промени, што доведува до суши или поплави.

Во последниве години, скоро секој трет жител на планетата нема безбеден пристап до доволна количина на храна, а меѓу нив има и милиони деца.

Децата умираат од глад секој ден

„Горд сум што можеме, на пример, да лансираме ракети со вселенски туристи на Месечината. Но, во исто време на Земјата се соочуваме со вистинска криза. Тука децата умираат од глад. Секој ден, рече Бисли.

Обединетите нации ги повикаа политичарите да им помогнат на сиромашните земји и да издвојат пари за локалното население за да ги ублажат ефектите од пандемијата.

Обединетите нации претходно поставија цел да ја запрат гладта ​​во светот до 2030 година, но, во сегашните околности и поради кризата со коронавирусот, оваа цел тешко ќе може да се исполни.

Извор: Balkans.aljazeera.net


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1