ММС

Објавено на: 07/18/21 12:28 PM

Денес е Светски ден на сладоледот: Кој е заслужен за оваа задоволство

Во Соединетите држави, пред 33 години, беше воспоставен Светскиот ден на сладолед, кој се слави на 18 јули.

Сладоледот датира уште од римско време. Римскиот император Нерон измешал снег и мраз со овошни сокови и сецкани овошја и добил мешавина слична на денешниот сладолед.

Приказната за сладоледот започнува во Кина. Значи, Кинезите се сметаат за претходници на сладоледот.

Во Европа сладоледот пристигнал благодарение на арапскиот народ, а првата машина за сладолед е направена во Америка во 19 век.

Со текот на времето, овој деликатес беше усовршен, така што денес имаме многу различни вкусови и видови сладолед.

srbija24.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1