ММС

Објавено на: 07/18/21 9:48 AM

Утре почнува имунизирањето на пријавените деца

Од утре ќе почне вакцинирањето со „Фајзер“ на децата од 12 до 17  години чии родители/старатели се пријавиле на сајтот vakcinacija.mk.  Според Министерството за здравство, пријавени се околу 1800 деца. Единствено за нив вакцинирањето е со закажан термин, за возрасните повеќе не е потребно пријавување.

Со теренската вакцинација која почна минатата седмица во населени места и во рурални средини, регионалните вакцинални пунктови – спортските сали во неколку градови, се во функција за ревакцинирање и почнуваат да се затвораат.

Според последните податоци од Министерството за здравство, заклучно со петокот вакцина примиле вкупно 453 773 граѓани, а целосно имунизирани односно со двете дози се  272 129.

„ Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Во државата вкупно се аплицирани 725 902 дози вакцини. Граѓаните се вакцинираат без закажан термин, во постоечките вакцинални пунктови низ државата. Процесот на теренска вакцинација се одвива на територија на цела држава, со ротации на медицински екипи во секое село, рурално населено место, населба,“ информираше Министерството.

Од почетокот на епидемијата во земјава, бројот на КОВИД-дијагностицирани достигна  155 901 од вкупно  927 182 тестирања. Оздравени се 150 168 пациенти, починати 5487.

Активни на вирусот во земјава има 246 случаи, најмногу (88) се во Скопје, а по него следува Тетово со 78. Двоцифрени активни случаи имаат уште четири  општини – Гостивар (14) и Куманово, Охрид и Кичево по 13.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1