ММС

Објавено на: 07/17/21 8:14 AM

Пингвините во Зоо Скопје ќе добијат надворешно живеалиште со светски стандарди

Во Зоолошката градина – Скопје денеска ќе биде отворено надворешното живеалиште за пингвини.

Зоо Скопје првпат во своето постоење од 1926 година е дом на пингвини.

-Вкупно имаме девет пингвини, од кои три пристигнаа од Италија, а шест од Русија. По карантинскиот престој и адаптација првпат ќе бидат пуштени во надворешното живеалиште кое е градено по светски стандарди и со идеални услови за овој вид на јужноамерикански пингвини, информираат од Зоолошката градина.

Проектот е целосно финансиран и поддржан од Градот Скопје, а по тој повод обраќање до јавноста ќе има и градоначалникот Петре Шилегов. 

Отворањето на надворешното живеалиште за пингвини беше закажано за вчеравечер, но поради временските неприлики и дождот беше одложено за денеска. 

 

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1