ММС

Објавено на: 07/16/21 2:55 PM

(ВИДЕО) Без печење: Кремаста овошна торта со малини

Ако не сакате да поминувате многу време во кујна, но и да не ја вклучувате рерната, тогаш десертите без печење се идеално решение. Пробајте ја оваа овошна торта, сигурно ќе ви се допадне.

Состојки:

300 гр бисквити

400 мл сок од портокал

250 гр путер

300 мл млеко

200 гр шеќер

160 гр пудинг од ванила

500 мл слатка павлака

20 гр крем фикс

100 гр шеќер во прав

600 гр малини

100 гр шеќер

20 гр желатин

Подготовка:

Натопете ги бисквитите во сок и наредете ги во калап. Истурете го млекото во тенџере, додадете шеќер и пудинг и варете додека не се згусне. Изматете го путерот, па додадете го во пудингот и соединете. Истурете го филот врз бисквитите и ставете го во фрижидер еден час. Изматете ја слатката павлака со шеќер во прав и крем фикс, па прелијте преку филот од пудинг.

Гответе ги малините со шеќерот, па соединете ги со маталки од миксер. Исцедете и додадете го желатинот што претходно сте го измешале со вода и промешајте. Прелијте преку изматената слатка павлака. Ставете во фрижидер околу еден час.

Извор: Информер.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1